Systemy nawadniania ogrodów

Wykonujemy instalacje nawadniania ogrodów

Masz własny ogród, w którym hodujesz rośliny, ale obciąża Cię jego podlewanie? Nie musisz samodzielnie podlewać każdej rośliny za pomocą konewki lub węża. Po zainstalowaniu systemy nawadniania wystarczy że wskażesz kiedy i ile ma się podlewać. To idealne rozwiązanie dla zapracowanych osób, ponieważ podlewanie roślin ogrodowych przebiega automatycznie. System nawadniający doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku rabat kwiatowych czy innych dekoracyjnych kompozycji, ale również do nawadniania warzyw i owoców. Dlatego zadzwoń do nas, a my przedstawimy Ci sposób na podlewanie roślin dokładnie taką ilością wody, jaka jest potrzebna poszczególnym gatunkom w Twoim ogrodzieSystemy nawadniające ułatwią pielęgnowanie upraw, a jednocześnie pomogą Ci zaoszczędzić cenny czas.

Nawadnianie ogrodów Hunter.
Nawadnianie trawnika automatycznym systemem Hunter

Systemy nawadniania podziemne i naziemne

Polecamy!!! Instalacje odpowiedzialne za nawadnianie roślin w ogrodzie mogą być ukryte pod ziemią – umożliwia to zachowanie estetyki otoczenia. Wszystkie urządzenia, od rur montażowych poprzez złączki, kolana i nyple, aż po zawory, adaptery czy puszki poboru wody będą pod ziemią. Stworzymy system nawadniający dostosowany do Twoich potrzeb. Dzięki niemu wyjątkowo łatwo zadbasz o rośliny, zapewniając im odpowiednią pielęgnację.

W uzasadnionych przypadkach możemy wykonać system nawadniania ułożony bezpośrednio na ziemi. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo praktyczne, ponieważ wszystkie części instalacyjne są łatwo dostępne i w razie awarii systemu, można je naprawić lub wymienić. Możemy przygotować dla Ciebie zestaw elementów, z których powstanie system nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu.

Podziemny system nawadniania – zalety

Podziemny system nawadniający jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jesteś na etapie planowania lub zdecydujesz się na zamontowanie takiego systemu osiągniesz najwyższą skuteczność. Gdy zdecydujesz się na niego, my zwrócimy uwagę na rozstawienie elementów architektury w przestrzeni. Ten system nawadniania ogrodów wymaga więcej pracy niż naziemny, ale oferuje znaczenie więcej. Podziemne systemy nawadniania wyróżniają się precyzją działania – dzięki czemu unikniesz problemu, na przykład z pożółkłym trawnikiem. Zaletą tego sposobu dbania o ogród jest również estetyka – większość elementów jest niewidoczna.

Jeśli wybierasz podziemny system nawadniania trawnika i roślin, zastosujemy tam na pewno rure irygacyjną. Rura ta jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Jest także wykonana z wytrzymałego materiału, który zapewni Ci wieloletni i prawidłowy przepływ wody. Rura irygacyjna jest potrzebna w systemie zraszaczy wynurzalnych. Zraszacze wynurzalne są bardzo funkcjonalne i estetyczne, ponieważ po skończeniu zraszania murawy chowają się i są praktycznie niewidoczne. Systemy nawadniania ogrodów umieszczone pod ziemią świetnie sprawdzą się, jeśli zastosujemy linie kroplujące. Dostarczą one wodę do korzeni roślin w sposób precyzyjny. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na trawnik czy warzywa, lecz także na oszczędność wody.

Jak zawsze w systemie nawadniania dużą korzyścią jest możliwość dobrania ilości wody do pogody.

System nawadniania ogrodu
Montaż systemu nawadniania ogrodu

Naziemny system nawadniania

Przygotowujemy zestawy do naziemnych systemów nawadniania. Możesz zamontować je w sposób nieinwazyjny, dlatego zdecyduj się na niego, jeśli masz już zasadzoną roślinność, której nie chcesz uszkodzić, a potrzebujesz szybko zautomatyzować jej podlewanie, na przykład ze względu na brak czasu. Naziemny system nawadniania, choć nie jest ukryty, nie wpłynie negatywnie na wygląd ogrodu.

Rolnictwo karmione deszczem

Nawadnianie

Rolnictwo karmione deszczem polega na naturalnym dostarczaniu wody do gleby poprzez bezpośrednie opady. Jest mniej prawdopodobne, że oparcie się na opadach spowoduje zanieczyszczenie produktów żywnościowych, ale jest otwarte na niedobory wody, gdy opady są ograniczone. Z drugiej strony sztuczne podawanie wody zwiększa ryzyko zanieczyszczenia.

Zdjęcie rozpylacza wodnego nawadniającego pole
Nawadnianie to sztuczne doprowadzanie wody do gleby za pomocą różnych systemów rurek, pomp i rozpylaczy. Nawadnianie jest zwykle stosowane na obszarach, na których opady są nieregularne lub suszy lub spodziewana jest susza. Istnieje wiele rodzajów systemów nawadniających, w których woda jest dostarczana równomiernie na całe pole. Woda do nawadniania może pochodzić z wód gruntowych, ze źródeł lub studni, wód powierzchniowych, rzek, jezior lub zbiorników, a nawet z innych źródeł, takich jak oczyszczone ścieki lub woda odsolona. W rezultacie niezwykle ważne jest, aby rolnicy chronili swoje źródła wody w rolnictwie, aby zminimalizować możliwość skażenia. Podobnie jak w przypadku każdego usuwania wód gruntowych, użytkownicy wody do nawadniania muszą uważać, aby nie wypompowywać wody gruntowej z warstwy wodonośnej szybciej niż jest ona ładowana.

Na górze strony

Rodzaje systemów nawadniających
Istnieje wiele różnych typów systemów nawadniających, w zależności od sposobu rozprowadzania wody na polu. Niektóre popularne typy systemów nawadniających obejmują:

Nawadnianie powierzchniowe
Woda jest rozprowadzana po lądzie grawitacyjnie, bez mechanicznej pompy.

Miejscowe nawadnianie
Woda jest rozprowadzana pod niskim ciśnieniem przez sieć rurociągów i doprowadzana do każdej instalacji.

Nawadnianie kroplowe
Rodzaj miejscowego nawadniania, w którym krople wody są dostarczane do korzeni roślin lub w ich pobliżu. W tego rodzaju nawadnianiu parowanie i spływ są zminimalizowane.

Nawadnianie tryskaczowe
Woda jest rozprowadzana przez wysokociśnieniowe tryskacze lub pistolety z centralnej lokalizacji na polu lub przez tryskacze na ruchomych platformach.

Nawadnianie centralne
Woda jest rozprowadzana przez system zraszaczy poruszających się po kołowych wieżach. Ten system jest powszechny na płaskich obszarach Stanów Zjednoczonych.

Nawadnianie ruchami bocznymi
Woda jest rozprowadzana przez szereg rur, z których każda jest wyposażona w koło i zestaw zraszaczy, które są obracane ręcznie lub za pomocą specjalnego mechanizmu. Zraszacze przemieszczają się na pewną odległość w poprzek pola, a następnie wymagają ponownego podłączenia węża wodnego na następną odległość. Ten system jest zwykle tańszy, ale wymaga więcej pracy niż inne.

Nawadnianie podrzędne
Woda jest rozprowadzana po lądzie poprzez podniesienie lustra wody, poprzez system pompowni, kanałów, bram i rowów. Ten rodzaj nawadniania jest najbardziej skuteczny na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych.

Ręczne nawadnianie
Woda jest rozprowadzana po ziemi za pomocą pracy ręcznej i konewek. Ten system jest bardzo pracochłonny.

Więcej informacji na temat typów nawadniania można znaleźć na zewnętrznej stronie United States Geological Survey (USGS) Irrigation Methods.

Scroll to Top